Wybierz interesujący Cię dział:

Informacje dotyczące leczenia ortodontycznego przy pomocy aparatu stałego.

Drodzy pacjenci!
 
Po badaniu w naszej klinice  anomalii uzębienia i szczęk, lekarz stwierdził, że ustawienie Państwa zębów może być wyregulowane przy pomocy aparatu stałego. Jeżeli leczenie ma przynieść powodzenie, to jego przesłanką jest dobra współpraca pacjenta i rodziców.
 
Dzięki leczeniu ortodontycznemu zostanie skorygowane ustawienie zębów, zwiększona sprawność żucia, stworzone warunki poprawnej wymowy i przede wszystkim zostanie poprawiony wygląd pacjenta.
W trakcie leczenia może zaistnieć konieczność usunięcia niektórych zębów.

Leczenie przebiega w dwóch etapach:
 

W pierwszym(czynnym) etapie uzyskuje się prawidłowe ustawienie zębów. Czas trwania leczenia zależy od rozmiaru anomalii, przeciętnie wynosi około 2 lata.
 

W drugim etapie (retencja) umocnione jest nowe ustawienie zębów.
 
Przed rozpoczęciem czynnego leczenia oraz między poszczególnymi etapami leczenia konieczne są okresy obserwacji, żeby lekarz mógł kontrolować wzrost szczęk i wykorzystać go do regulowania anomalii. Aparaty stałe składają się z metalowych pierścieni i zamków, które zakłada się na zęby i z drutów, które umieszcza się w zamkach. Do tego dochodzą wyciągi gumowe, wyciągi zewnętrzne i aparaty zdejmowane.
 
Przesłanki leczenia:
 

1.Higiena:        

Stale czyste uzębienie jest bezwarunkowo konieczne. Nie wystarcza gruntowne czyszczenie wszystkich powierzchni zębów tylko rano i wieczorem. Należy czyścić zęby po każdym posiłku, ponieważ w źle oczyszczonych miejscach łatwo dochodzi do próchnicy lub do zapalenia dziąseł. Warunkiem dokładnego czyszczenia jest niezniszczona szczoteczka do mycia zębów z niezbyt twardym włosiem. Brak utrzymania właściwej higieny jamy ustnej i zębów przez cały okres noszenia aparatu może też skutkować pojawieniem się białych plam na szkliwie zębów . W przypadkach uporczywego osadu wskazane jest piaskowanie i fluoryzacja zębów ( nawet co 3-4 m-ce). 

     
2. Odżywianie:

Podczas leczenia pacjent musi ograniczyć spożywanie słodyczy, przede wszystkim klejących się cukierków czekoladowych, których resztki przylepiają się do zębów i powodują próchnicę. Całkowicie zabronione są cukierki karmelowe, chałwa, pierniki i guma do żucia, które mogą rozluźnić pierścienie na zębach.

3. Współpraca:  

Wskazane jest prawidłowe stosowanie części pomocniczych, tzn. wyciągu zewnątrzustnego, wyciągów gumowych i aparatów zdejmowanych. Bez stosowania ich nie można osiągnąć poprawy. Części pomocnicze trzeba przynosić na każdą kontrolę.

4. Kontrole:      

We własnym interesie należy zjawiać się regularnie na kontrolę i w ustalonych terminach. Aparat nie działa automatycznie i musi być kontrolowany i ustawiony przez lekarza. Dłuższe nie zjawianie się przedłuża leczenie. Brak kontroli może spowodować również szkody. W razie rozluźnienia się pierścieni lub drutów lub jeżeli aparat uciska dziąsło należy natychmiast zawiadomić lekarza.
 
Leczenie ortodontyczne wymaga od pacjenta cierpliwości, wytrwałości i dyscypliny .W przypadku leczenia dzieci,  rodzice muszą kontrolować przestrzegania wszystkich wskazówek. Leczenie przy pomocy aparatu stałego wymaga dużego nakładu pracy i jest kosztowne, ale daje bardzo dobre rezultaty.  Liczymy na dobrą współpracę.

Z poważaniem,
Kierownik Kliniki
lekarz stomatolog
Dariusz Rojewski                                                                                                             
 

Dental Point
ul. Wąwozowa 31
02-796 Warszawa (Kabaty)
tel.: (22) 649 18 42
tel kom.: 504 304 266
e-mail: dentalpoint@dentalpoint.pl

Godziny otwarcia:
pn. - pt. 9.00 - 20.00; sob. 9.00 - 14.00

Umów się na wizytę
Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać
aktualne informacje o promocjach
podaj swój adres e-mail:

Gorące napoje, klimatyzacja, parking, leczenie bez bólu, rentgen, pantomograf, płatność kartami, tv
DENTAL POINT na Facebooku