Wybierz interesujący Cię dział:

Profilaktyka

Polega na zabiegach oczyszczania powierzchni zębów i pokrywanie ich lakami szczelinowymi a także lakierami o wysokim stężeniu fluoru. 

 


Czym jest lakierowanie zębów?

 

Zabieg lakierowania wykonuje się w gabinecie stomatologicznym stosując do tego preparat fluoru o wysokim stężeniu. Są to preparaty bezpieczne mimo wysokiego stężenia fluoru, gdyż szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zęba, uwalniając małe ilości fluoru. 

Jak wykonuje się lakierowanie zębów?
 

Lekarz stomatolog bądź higienistka stomatologiczna przed aplikacją lakieru, dokładnie oczyszcza szczoteczką wszystkie powierzchnie zęba. Na suche i oczyszczone zęby aplikatorem nakłada preparat. Z reguły lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc przeźroczystą błonkę. Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru. 

 

Jakie są wskazania do lakierowania?

 

  wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia; 
  złe nawyki dietetyczne u dorosłych; 
  noszenie aparatów ortodontycznych; 
  użytkowanie protez ruchomych; 
  obnażenie szyjek zębów; 
  próchnica początkowa; 
  przyjmowanie leków powodujących suchość w jamie ustnej; 
  choroba przyczyniająca się do suchości w jamie ustnej; 
  po radioterapii głowy lub szyi.
 

Jak często należy lakierować zęby?
 

Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy. Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące. Jednak zawsze należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz. 

Lakowanie zebów:
 

Zabieg lakowania bruzd jest od kilku lat rutynowym zabiegiem profilaktycznym. Dotyczy zębów stałych przedtrzonowych i trzonowych,ale także trzonowców mlecznych , gdyż budowa anatomiczna powierzchni zgryzowych tych zębów ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu bakterii, które kolonizują bruzdę już w momencie wyrzynania zęba. W związku z nikła grubością ochronnego szkliwa w szczelinach i bruzdach, własnie w tych strukturach anatomicznych najszybciej dochodzi do próchnicy. Laki spłycają bruzdy i wzmacniają je poprzez wydzielanie fluoru. 


Wskazania do lakowania:

 
Wskazania należy rozważyć indywidualnie biorąc pod uwagę stopień ryzyka próchnicy, zwyczaje żywieniowe, nawyki higieniczne. Jednak o tym decyduje zawsze lekarz stomatolog. 

  całkowicie wyrznięte zęby trzonowe stałe (przede wszystkim zęby trzonowe pierwsze stałe - 6, które   wyrzynają się jako pierwsze zęby stałe i mają nam służyć jak najdłużej); 
  zęby trzonowe i przedtrzonowe z głębokimi bruzdami; 
  zęby trzonowe i przedtrzonowe u dzieci niepełnosprawnych (problem w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej). 

Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje:

  używanie odpowiedniej szczoteczki do zębów (średniej lub miękkiej)
  stosowanie właściwej metody szczotkowania
  używanie środków pomocniczych takich jak nici dentystyczne, płukanki, szczoteczki międzyzębowe (jeśli konieczne), szczoteczki jednopęczkowe, irygatory wodne
  profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym: usunięcie kamienia nad i poddziąsłowego i osadów (piaskowanie)



Podsumowanie:
 
Szanowni Państwo,
 
Zapraszamy do regularnych wizyt w Dental Point, gdyż tylko takie podejście pozwoli Państwu długo i bezproblemowo Cieszyc się własnym, pięknym uśmiechem .W Dental Point przypominamy naszym Pacjentom o kontrolach co 6 m-cy
 
Serdecznie zapraszamy

Dental Point
ul. Wąwozowa 31
02-796 Warszawa (Kabaty)
tel.: (22) 649 18 42
tel kom.: 504 304 266
e-mail: dentalpoint@dentalpoint.pl

Godziny otwarcia:
pn. - pt. 9.00 - 20.00; sob. 9.00 - 14.00

Umów się na wizytę
Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać
aktualne informacje o promocjach
podaj swój adres e-mail:

Gorące napoje, klimatyzacja, parking, leczenie bez bólu, rentgen, pantomograf, płatność kartami, tv
DENTAL POINT na Facebooku